Yaşam

Sanatseverlerin Kalbini Fetheden Etkileyici Sanat Eserlerinin Arkasındaki İlginç Gerçekler

Michelangelo’dan Pablo Picasso’ya gözünü sanata dikmiş pek çok sanatçı var. Bazı resim, eser ve heykellerin sanat alanına katkıları dışında aslında çok farklı hikayeleri de vardır arka planında. Peki, dünyaca ünlü bu eserlerin arka planında neler döndüğünü hiç merak ettiniz mi? Yaptıysan seni böyle alalım… ?

Kaynak:https://www.buzzfeed.com/hopelasater/…

1. “İnci Küpeli Kız” — Johannes Vermeer

Vermeer aslında bu tablonun arka planını boyamadı. O sırada sadece yeşil bir perde boyadı. Vermeer bu tablo üzerinde arkadan öne doğru hatasız çalıştı, ancak bugün bu yeşil perde solduğu için görünmüyor; Öncelikle siyah ve kahve tonlarını kullanmış. Fotoğraftaki küpe detayı aslında küçük bir illüzyon. Beyaz rengin yarı saydam ve opak dokunuşları bu yanılsamaya neden olur. Dikkat ettiyseniz küpenin kancası yok.

nerede sergileniyor: Mauritshuis, Lahey, Hollanda.

2. “Guernica” — Pablo Picasso

Sergilendiği Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia ile karşılaştırıldığında, bu tablo acımasız ve dramatik bir anın gerçek bir tasviri. Bu resim, 1937’de Paris’teki uluslararası İspanyol Pavyonu’nun bir parçası olmak üzere yapılmıştır. Ayrıca tablo bir olayı ima etmemekte ancak o dönemin terör ve barbarlığına karşı genel bir savunma oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra İspanya İç Savaşı’nın yol açtığı dehşeti tasvir eden tablo, İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanacaklara dair bir uyarı görevi görüyor.

Sergilendiği yer:Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, Madrid, İspanya.

3. ‘Mona Lisa’ — Leonardo da Vinci

1503-1506 yılları arasında Leonardo da Vinci tarafından yapılan tablonun bir başkasına doğrudan verilmeden Fransa’ya getirildiği tahmin edilmektedir. Ayrıca Vinci, eskizlerinde ve kitaplarında Mona Lisa’dan hiç bahsetmedi.

Sergilendiği yer:Louvre, Paris, Fransa.

4. “İki Frida” — Frida Kahlo

Gördüğünüz gibi bu iki Kahlo’nun arasındaki tek fark kıyafetleri! Kahlo, evlenmeden önce Avrupai tarzda giyinmişti. Evlendikten sonra Meksika geleneklerine göre giyinmeye başladı.

Sergilendiği yer:Museo de Arte Moderno, Meksika.

5. “Madam X’in Portresi” — John Singer Sargent

Tablodaki kadının adı Madame Pierre Gautreau’dur. Sargent bu tabloyu yaparken Pierre’i daha da ünlü yapacağını düşündü. Bu nedenle kendisine bu işten herhangi bir para veya heyet gelmemiştir. Her zamanki gibi Sargent, Gautreau’nun elbisesinin sağ askısını boyadı. Beğenilmediği için o tabloyu tekrar revize etti.

Sergilendiği yer:Metropolitan Sanat Müzesi, New York, ABD.

6. “Atina Okulu” — Raffaello Sanzio da Urbino

Raffael bu resme yirmili yaşlarındayken başladı. Her karakterin fiziksel özelliklerini ayrı ayrı detaylandırmak yerine tablodaki gizemi korumaya çalışan Raffaello, BBC’nin açıklamasına göre kaçınılmaz olan kafa karışıklığını korumayı amaçladı. Bu tablo, filozofun, ressamın ve gördüklerinizden şüphe duymanın somut halinin bir araya getirildiği Raphael’in elinde bir tür kimlik haline geldi.

Sergilendiği yer:Raphael Odaları, Apostolik Sarayı, Vatikan.

7. “Dövüşen Temeraire” — JMW Turner

Bu resim, Thames kıyısına yaklaşan bir savaş gemisini tasvir ediyor. Turner 1839’da bu tablodan söz ettiğinde şu sözleri eklemişti:

“Savaşa göğüs geren bayrak ve rüzgar artık yok”

Gerçekten de Temeraire artık sendika bayrağını dalgalandırmıyor. Bunun yerine, römorkörün direğinden beyaz bir bayrak dalgalanıyor. Bu, bir geminin ticari ellerde olduğunu gösterir.’

Sergilendiği yer:Ulusal Galeri, Londra, Birleşik Krallık.

8. “Bana Monet’i Göster” — Banksy

2005 yılında Banksy, “Yıkılan fotoğraflar artık hayatı olduğu gibi yansıtıyor. Artık Constable’s Haywain gibi bir dünyada yaşamıyoruz ve eğer yaşarsanız, muhtemelen zirvenin diğer tarafında sizi bekleyen bir dünya var. Çevremize asıl zararı grafiti sanatçıları ve sarhoşlar değil, büyük şirketler veriyor” dedi.

Sergilendiği yer:özel koleksiyon

9. “Amerikan Gotik” – Grant Wood

Chicago Sanat Enstitüsü’ne göre, bu tanıdık manzara ilk kez Chicago Sanat Enstitüsü’nde halka açık bir şekilde sergilendi ve Grant Wood üç yüz dolarlık bir ödül kazandı. Tablonun itici gücü, Wood’un memleketi Iowa’daki küçük Eldon kasabasından geliyor. Genellikle orta batılı bir karakterin hicivli bir yorumu olarak görülen bu resim, kısa sürede Amerika’nın en ünlü fotoğraflarından biri haline geldi ve ülkenin tanınmış kültürüne yerleşti.

Sergilendiği yer:Chicago Sanat Enstitüsü, Chicago, ABD.

10. “Şemsiyeli Kadın – Madam Monet ve Oğlu” — Claude Monet

Bu resmin açık havada bir saat süren bir seansta boyandığı söyleniyor. Monet, bu resimde bir aileyi rahatlamış bir biçimde tasvir etmek istemiştir.

Sergilendiği yer:Ulusal Sanat Galerisi, Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri.

11. “Gece Kuşları” — Edward Hopper

Hopper, tablodaki konumun, New York’un Greenwich Bulvarı’nda iki sokağın birleştiği bir restorandan ilham aldığını söyledi. Edward Hopper’ın eşi Joesphine Hopper’ın yarattığı kızıl saçlı karakter, tablonun ortasında gerçek hayatla bir başka temas olarak karşımıza çıkıyor.

‘Kocaman bir şehrin yalnızlığını resmediyordum bilinçsizce…’

Sergilendiği yer:Chicago Sanat Enstitüsü, Chicago, ABD.

12. ‘İrisler’ — Vincent van Gogh

Van Gogh, Fransa’nın Saint-Rémy kentindeki akıl hastanesinde kaldığı ilk hafta içinde ‘İrisler’ üzerinde çalışmaya başladı. Bu resim için yaptığı bilinen bir eskiz yok. Eylül 1889’da Van Gogh’un kardeşi Theo, eseri Salon des Indépendants’a sundu ve daha sonra kürsüdeki kardeşine şöyle yazdı: “Hayat dolu güzel bir eser.”

Sergilendiği yer:J. Paul Getty Müzesi, Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri.

13. “Haçın Yükselişi” — Peter Paul Rubens

Rubens, Antwerp’in artık yıkılmış St.’si ‘Haçın Yükselişi’ni çizdi, orijinali Walburga Kilisesi’nde sergileniyor. Dört buçuk metre yüksekliğinde ve altı buçuk metre genişliğindeydi. Hz. İsa figürünün ünlü bir antik heykel olan Laocoön’e dayandığı düşünülmektedir.

Sergilendiği yer:Meryem Ana Katedrali, Antwerp, Belçika.

14. “İnek Kafatası: Kırmızı, Beyaz ve Mavi” — Georgia O’Keeffe

O’Keeffe’nin 1929’da Güneybatı’ya yaptığı ilk uzun yolculuğundan sonra, çalışmaları, New York’un tüm insan üretiminden uzak, Meksika’nın doğal dünyasını anlattı. Kemiklerin Amerikan ruhunun gücünü temsil ettiğini belirtti.

Sergilendiği yer:Metropolitan Sanat Müzesi, New York, ABD.

15. “Venüs’ün Doğuşu” — Sandro Botticelli

Tablo muhtemelen ünlü Medici ailesinin bir üyesi tarafından yaptırılmıştır. Portakal ağaçları ile ‘mala medica’ arasındaki benzerlikten dolayı bu tablo ilahi ailenin bir simgesidir. Ancak 1550’lerin ortalarından beri Medici ailesinin bir koluna ait olduğu düşünülen bu 1485 tarihli eser hakkında herhangi bir metin yoktur.

Sergilendiği yer:Uffizi Galerisi, Floransa, İtalya.

16. “Bale Sınıfı” — Edgar Degas

Bale Sınıfı, eski Paris Opéra’daki bir prova odasındaki hayali bir sahneyi anlatıyor. Bina yakın zamanda yanmıştı.

Sergilendiği yer:Musee d’Orsay, Paris, Fransa.

17. “Gece Nöbetçileri” — Rembrandt Harmenszoon van Rijn

Gece Nöbetçileri, şehri saldırılardan ve diğer şeylerden koruyan bir grup sivil asker olan Amsterdam sivil muhafızlarını anlatıyor.

Sergilendiği yer:Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda.

18. “Halka Yön Veren Özgürlük” — Eugène Delacroix

Eser, tahttan feragat eden Fransa Kralı X.

nerede sergileniyor: Louvre, Paris, Fransa.

19. ‘Sistine Şapeli’ — Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni

Michelangelo’dan önce tavan maviydi ve yıldızlarla doluydu. Papa II. Julius, Michelangelo’dan tavana geometrik bir süs yapmasını ve etraftaki on iki havariyi tasvir etmesini istedi. Michelangelo bunun yerine Eski Ahit sahnelerini önerdi. 1510’da, iki yıl sonra, Michelangelo bir yılını Sistine Şapeli’nin çalışmalarına adadı. Bu ortadan sonra tamamladığı sanat gözle görülür şekilde farklı olsa da Eski Ahit hikayelerini de ortaya koymaktadır.

Sergilendiği yer:Sistine Şapeli, Apostolik Sarayı, Vatikan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu