Haber

Türk Gönüllüler ve Çinli Kurtarma Ekibi Deprem Bölgesinde Zamanla Yarışıyor

Antakya, Hatay’da deprem enkazında kurtarma çalışmaları yürüten Çin Arama Kurtarma Timi üyeleri, 11 Şubat 2023. (Fotoğraf: Shadati/Xinhua)

ANTAKYA, 12 Şubat (Xinhua) — İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi 24 yaşındaki Asım Latif Erdoğdu, depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’a Çarşamba günü gelen Çin kurtarma ekibinin şoförü. ne kadar yorgun olduğunu bilmeden çalışmak.

Depremin hemen ardından gönüllü olarak yardım çalışmalarına katılan Erdoğdu, “İstanbul’dan her gün benim gibi birçok üniversite öğrencisi yardıma geliyor. Ben buraya 163 gönüllüyle geldim.”

Çin kurtarma grubunun şoförü olan Erdoğdu, bunca zamandır grupla birlikte hareket ediyor. Erdoğdu, arama kurtarma görevlerini yerine getirmek için her gün Çinli kurtarma grubu üyelerini kamptan alarak bölgeye götürüyor, hatta kurtarma çalışmalarına bizzat katılıyor.

Sesli çeviri yazılımı sayesinde Erdoğdu ve grup üyeleri dil engelini aşmayı başardı.

Hatay, Belen’de kurtarma çalışması yürüten Çin Ramunion Kurtarma Ekibi üyeleri, 9 Şubat 2023. (Fotoğraf: Ramunion Kurtarma Ekibi/Xinhua ile teslimat)

Erdoğdu, “Beni en çok etkileyen şey, Çinli kurtarıcıların, Türk kurtarıcıların ve diğerlerinin Perşembe günü hayat kurtarmak için burada olmalarıydı. Bu sahneyi gördüğümde hissettiğim duyguyu tarif etmek zor” diyor Erdoğdu.

Enkazdan sağ kalanları kurtarmak için farklı ülkelerden kurtarma ekiplerinin yan yana savaştığını gören Erdoğdu, bu görüntüden derinden etkilendi.

Çinli kurtarma ekibi, yerel ortaklarla birlikte Perşembe sabahı erken saatlerde enkazdan hamile bir kadın çıkardı. Grup, 72 saatten fazla bir süredir çöken binaların enkazında mahsur kalan iki kadını daha kurtardı ve bu, kurtarma çalışmaları için kritik öneme sahip. Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz altında kalan 4 kişiyi Çinli kurtarma ekibi cumartesi öğlen prestijiyle başarıyla çıkardı.

habercandir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu