İş

İş dünyasından en düşük fiyata çok konuşulacak rakam: ‘500 dolar olmalı’

Asgari fiyat artışı için görüşmeler devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Salı günü asgari ücretin görüşülmesi konusunda anlaşmaya varacağız. İşçilerimizin beklediği, işverenlerimizin ödeyebileceği bir ücret düzeyinde uzlaşmaya varacağız.” söz konusu.

Uzmanlar asgari fiyat için 40-50’nin ortasında artışla 8 bin TL bandında bir rakam beklerken, ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan’dan dikkat çeken taban fiyat mesajı geldi.

Akşam gazetesine röportaj veren Turhan, “Asgari ücret 450-500 dolar civarında olmalı. 9 bin lira skalasına gelsin diyoruz ama asıl sorun enflasyon. Bu 9 bin lira tekrar düşerse bir anlamı yok. Geldik. Öyle bir duruma geliyor ki 3-4 ayda bir maaş revizyonu yapıyoruz.Çalışanlar “Asgari ücreti 500 dolara çıkarıyoruz, yine 300 dolara düşüyor. Çünkü fiyat artışı durmuyor. Hepimiz deneyimliyoruz. Yoksullar bir kasırga, zengin bir esinti gibi hissederler.”söz konusu.

EYT ile ilgili açıklama yapan Turhan, ” Ortalama 1000 çalışanı olan bir şirkette 100 kişi bu statüye giriyor. Bu ciddi bir rakam. Emekli olacak insanlar o kadar değerli ki asıl risk nitelikli eleman kaybetmemiz. Onu en verimli yaşında emekli olmakla karıştırıyoruz. Sektör olarak zaten kalifiye eleman eksiğimiz var. Süreç dikkatli yönetilmelidir. Hatta iflas edecek şirketler bile olabilir.” sözlerini kullandı.

TÜSİAD: ENFLASYON + SERVET PAYI

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan: “Refah payı enflasyonun üzerinde bir asgari ücret artışı olabilir. İşveren çalışanını enflasyona karşı korumak zorunda”söz konusu.

TİSK SAYI VERMEDİ

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Çalışanlarımızın memnun olmadığı bir durum istemiyoruz” dedi. söz konusu.

ASKON: YÜZDE 40 ARTIŞ BEKLİYORUZ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkanı Orhan Aydın, “Beklentimiz enflasyon artı 5. Yani yüzde 40 artış bekliyoruz” dedi. sözlerini kullandı.

İTO VE MÜSİAD: BÖLGESEL TABAN FİYAT BELİRLENMELİ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı’dan bölgesel asgari ücret önerisi geldi.

TİM: 500 DOLAR ÖDEMEYECEĞİZ

TİM Başkanı Gültepe, şunları söyledi: ‘Türkiye’de minimum fiyat 300-350 dolar arası olmalı. Maliyet 500 dolar ise, bunu karşılayamayız. Hep minimum fiyatı tasfiye ederek bir yere varamayız. Fiyat artışları da durmalıdır. Artırırsın, çalışan yine mutsuz olur.’söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu